Evrak Tasdik İşlemleri

Evrak Tasdik İşlemleri

Uluslararası literatürde Apostil olarak adlandırılan Evrak Tasdik İşlemleri, yurtdışında kullanmak istediğiniz herhangi bir resmi belgeniz için yaptırmanız gereken zorunlu işlemler arasındadır. Uluslararası ilişkiler çerçevesi içinde karşılıklı belge paylaşımını standart hale getirmek amacıyla, 5 Ekim 1961 tarihinde Lahey Anlaşması karara bağlanmıştır. Anlaşmanın amacı, evrak tasdik işlemlerinde kullanılan yöntemleri bütün ülkeler için geçerli hale getirmek ve böylece ülkeler arasında kullanılan evrak paylaşım işlemlerini işlevsel hale getirerek işlemlerin hızlandırılması sağlamaktır.

Bu anlaşma ile kişiler vatandaşı olduğu ülkenin resmi kurumlarından almış oldukları resmi belgelerini yurtdışında kullanabilmeleri için gitmek istedikleri ülkenin kendi ülkelerindeki Konsolosluklarında tasdik ettirme şartı getirilmiştir. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’deki herhangi bir eğitim kurumundan almış olduğunuz diplomanızı İngiltere’deki bir Üniversiteye vermek istiyorsanız, Türkiye’deki İngiltere Konsolosluğunda evrak tasdik işlemi yaptırmanız gereklidir. Yine aynı şekilde Türkiye’de doğan çocuklarınızın resmi doğum belgesini, Dubai’deki herhangi bir resmi işlemde kullanabilmek için öncesinde Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğunda evrak tasdik işleminden geçirmelisiniz.

5 Ekim 1961 tarihinde imzalanan Lahey Anlaşmasına  ABD, İngiltere, Andora, Almanya, Azerbaycan, Arjantin, Antigua, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Belçika Bahamalar, Belerus, Barbados, Burbuda, Bosna-Hersek, Bostvana, Bulgaristan, Brunei Sultanlığı, Cook Adaları, Çin Halk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Dominik, Danimarka, Ermenistan, El Salvador, Estonya, Ekvador, Fiji, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Grenadines, Grenada, Gürcistan, Güney Afrika, Hırvatistan, Hunduras, Hindistan, Hollanda, İsveç, İsrail, İspanya, İrlanda, İsviçre, İzlanda, İtalya, Japonya, Kolombia, Kazakistan, Kuzey İrlanda, Karadağ,  Letonya, Lesotho, Liberya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Macaristan, Malta, Malevi, Marşal Adaları,  Monako, Moldova, Meksika, Norveç, Namibya, Panama, Portekiz, Polonya, Rusya, Romanya, Sırbistan, Samoa, San Marino, Saint Vincent, Slovakya, Slovenya, Svaziland, Surinam, Tonga, Türkiye, Trinidad, Ukrayna, Venezuela, Yunanistan ve Yeni Zelanda taraf olan ülkeler arasında bulunmaktadır.

Lahey evrak tasdik (Apostille) anlaşmasına dahil olan ülkelerin bulunduğu güncel listeyi incelemek için“http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.authorities&cid=41 adresini tıklayabilirsiniz.

Yurtdışında kullanılacak evraklar için Türkiye’de İllerde valilikler ile ilçelerde kaymakamlıklar apostil şerhi hizmeti vermektedir.  En son düzenlenen yönetmelik ile Arap ülkelerinin birçoğu için Apostil işlemleri bulundukları illerin valiliklerince yapılmaktadır. Adli belgelerin apostil işlemleri için Türkiye’de ağır Ceza Mahkeme Başkanlıkları ile Adalet Komisyon Başkanlıkları yetkili kılınmıştır.

Bu yetkili kurumlarca düzenlenen apostil şerhi, Lahey Apostil sözleşmesine dahil olan ülkeler arasındaki evrak değişim işlemlerinde yeterli olmaktadır. Eğer başvuruda bulunacağınız ülke bu anlaşmaya dahil değilse, apostil şerhi düşülmüş evraklarınızın, başvuruda bulunacağınız ülkenin Türkiye’deki Konsolosluğunca evrak tasdik işleminden geçirilmesi zorunludur.

Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel olarak resmi doğum belgeleri, evlenme ehliyet belgeleri, eğitim belgeleri, vekâletnameler ve muvafakatnameler için evrak tasdik işlemine gerek duyulmaktadır. Ayrıca Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında çeşitli ticari faaliyetlerde bulunan şirketlerin gümrük beyannameleri, faturaları ve diğer şirket evraklarının da ihtiyaç duyulduğu zaman tasdik işlemleri yapılmaktadır. Yapılan bu işlem ile aslında “Birleşik Arap Emirliklerine gönderilen bu belgenin Türkiye’deki resmi kurumlarca usulüne uygun hazırlandığı ve onaylandığı”  resmi olarak teyit edilmiş olmaktadır.

Birleşik Arap Emirliklerinde kullanmak istediğiniz şahsi belgelerinizi veya şirket evraklarınızı tasdik işlemleriniz için Euroasia Global Visa Services çalışma ofislerimize gönderebilirsiniz. Evrak tasdik işlemleri için yapılan başvurular sırasında şahsen hazır bulunmanıza gerek olmadığı için ofis çalışanlarımız sizlerin adına işlemlerinizi takip edeceklerdir.

 

Birleşik Arap Emirlikleri / Dubai Konsolosluğu Evrak Tasdik işlemleri için çalışma ofisimize göndermeniz gereken evraklar;

1. Evrakın aslı ile birlikte İngilizce veya Arapçaya tercüme edilmiş noter onaylı suretleri,

2. Kimlik fotokopiniz,

3. Yetki yazınız.

 

Yetki yazı örneği için +90 (212) 700 28 04 numaralı iletişim telefonu üzerinden Euroasia ofis çalışanlarımızla görüşebilirsiniz. Dilerseniz help@eagvs.com e-mail adresi vasıtasıyla online olarak yetki yazı örneğini yetkililerimizden talep edebilirsiniz. Sizlere tarif ettiğimiz şekliyle hazırlamış olduğunuz evraklarınızı çalışma ofisimize göndererek, evrak tasdik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye’de resmiyet kazanmış herhangi bir kamu belgesinin Birleşik Arap Emirliklerine dahil olan Dubai, Abu Dabi, Füceyre, Resül-Hayme, Şerce ve Ummül-Kayveyn’deki resmi işlemlerde kullanılabilmesi için Valilikler tarafından apostil şerhi düşülerek onaylandıktan sonra BAE Ankara Büyükelçiliğinde veya İstanbul Başkonsolosluğunda evrak tasdik işleminin yapılması gereklidir. Yine aynı şekilde Birleşik Arap Emirlikleri resmi makamlarınca oluşturulmuş bir belgenin Türkiye’de resmi kurumlarda geçerli olabilmesi için BAE Türkiye Konsolosluğu tarafından evrak tasdik işleminin yapılmış olması gerekir.

Konsolosluklar tercüme edilmiş evrakları değerlendirmeye almaktadır. Dubai’de resmi işlemlerinizde kullanacağınız evraklarınızın öncelikle noter yeminli tercümelerini yaptırmanız gereklidir. Evrakınızın kendisi tek sayfa olsa bile bazı durumlarda tercümeleri birkaç sayfa olabilir. Evrak tasdik işlemleri Konsolosluk yetkilileri tarafından tercüme belgeler üzerinden yapıldığı için her belge ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

Tasdik işlemleri sırasında hazır bulunmanıza gerek yoktur. Çalışma ofisimize gelerek elden teslim ettiğiniz ya da kargo/kurye ile göndermiş olduğunuz evraklarınızın Valilik onayı, yetkilerimiz tarafından bizzat yapılarak konsolosluk nezdinde evrak tasdik işleminiz başlatılacaktır.

İşlemleriniz için yetkililerimize +90 (212) 700 28 04 numaralı iletişim telefonu üzerinden veya help@eagvs.com e-mail adresi üzerinden online ulaşarak, işlemleriniz hakkında son durumu öğrenebilirsiniz.

Dubai Evrak Tasdik Ücretleri Ne Kadar?

 Evrak tasdik işlemleri için Euroasia çalışma ofisimize göndermiş olduğunuz evraklarınızın hizmet bedeline, konsolosluk giderleri dahil edilmektedir. Her belge ve her sayfa için ayrı ücretlendirme yapılan tasdik işlemlerinizin toplam ücretini öğrenmek için ofis çalışanlarımızla görüşebilirsiniz. Ticari evrakların ücretlendirmeleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir ve Kişisel evraklara göre ücretlendirme daha yüksek olabilmektedir. Euroasia yetkililerimiz evraklarınız için hesap edilen hizmet bedeli ile ilgili sizlerin onayını aldıktan sonra, konsolosluğa evrak tasdik işlemlerinizi başlatmak için başvuru yapacaklardır.

İhtiyacınız olan Dubai vize başvurusu ya da Dubai evrak tasdik işlemlerine başlamadan önce tüm dünya ülkelerinin vize işlemleri hakkında kapsamlı bilgiler sunan www.eagvs.com web sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Web sayfamızı ziyaret ederek, Dubai vize başvuru işlemleri ve Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluk işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yükleniyor...